czwartek, 20 sierpnia 2020

Album double folio "Lepszy czas''

Brałam ostatnio udział w warsztatach on line organizowanych przez Ania Tworzy. Tematem był album double folio wykonany z kolekcji Mintay Papers "Better times". Udział w warsztatach był płatny, więc nie mogę Was odesłać do konkretnych filmików ale na kanale Ania Tworzy znajdziecie masę innych, pomocnych i rzeczowych filmów ze wskazówkami jak zrobić zamieszczone w albumie klapki, kieszonki, dynamiczne wodospady, maty obrotowe na magnes, zawieszki. Dodam jeszcze tylko, że wszystkie materiały użyte przy składaniu albumu (no dobrze - poza klejem i taśmą dwustronną😏) dostałam w zakupionym zestawie. Papiery starałam się wykorzystywać bardzo oszczędnie, wiec zostało mi kilka nienaruszonych arkuszy. Ale i tak uważam, że był ich zdecydowany zapas. Ok - koniec gadania, zaczynam się chwalić efektami mojej pracy...
Album oprawiony jest w płótno lniane podklejone papierem (dostępne TU). Prezentuje się dzięki temu po królewsku. Zawieszka na grzbiecie, jednak to nie mój gust. Wolę w tym miejscu napis "Album".
To jest album folio, więc nie ma tu trakcyjnych stron. Są za to klapy, klapki i klapeczki przeróżnych maści. Mi osobiście bardzo odpowiada taka forma, bo w stosunkowo małym albumie można zmieścić mrowie zdjęć i pamiątek.
I dochodzimy do środka... Tu jest wodospad dynamiczny (ciągniesz za ... ptaszka a wodospad się otwiera). Zdecydowanie większe wrażenie robi on na filmie niż tu na zdjęciu. Fajnie jest umieścić na takim albumie kilka zdjęć poklatkowych. Powstaje wrażenie ruchu. Myślę, że w dzisiejszych czasach "cykania" komórką nie jest trudno o taką serię zdjęć.
Tu jest mata obrotowa na magnes. Można na niej umieścić zdjęcie, a jej funkcją jest oczywiście przytrzymanie skrzydełek skrywających pod sobą kolejne zdjęcia i ...
... różowe drzwi. Powiem, Wam, że kolekcja jest naprawdę świetna! Energetyczna, świeża i pełna słońca. Aż żal było ciąć papiery, zasłaniać i rezygnować z niektórych widoczków.
Środek albumu wypełni podwójna strona z dość prostym wypełnieniem. Oczywiście pozornie, bo pokazuję Wam kieszeń z tagami i matami, ale wyczulone na albumy oko widzi tu także...
 ... pionową książeczkę na zdjęcia.
Na drugiej stronie są umieszczone dwie identyczne koperty-sakiewki.
Po ich otwarciu ukazują nam się 4 maty na zdjęcia.
W albumie nie mogło zabraknąć oczywiście hasła przewodniego "Dobry czas". Umieściłam  go na panelu przednim harmonijki na zdjęcia. Wszystkie napisy są z naklejek dołączonych do serii. Ja podklejałam je dodatkowo na papier kraftowy. Uważam, ze to świetny patent (pochodzący oczywiście od Ania Tworzy).
Oczywiście jak są ćwieki i sznureczek to wiadomo, że jest to zapięcie do ukrytego świata. A tu tym światem jest klapak, pod którą umieszczona jest podwójna kieszeń na duże zdjęcia i gruba kieszeń na jakieś foldery, mapy książeczki.
I jeszcze zbliżenie na maty na zdjęcia. Mniejsze z nich podklejone są obrazkami z kolekcji o wymiarach około 7,5x10 cm.
Tu mam dla Was zdjęcie z pojedynczą kopertą-sakiewką. Tym razem jest naklejona na kieszeń na tagi.
Drugi panel z klapkami (wewnętrzna strona okładki) skrywa w sobie, opisany już wcześniej, dynamiczny wodospad, klapka z harmonijką (z motylkami) oraz klapki przytrzymywane przez tagowe skrzydełka.
Oczywiście na skrzydełkach umieszczone są kolejne panele na zdjęciach.
W tym miejscu muszę Wam się przyznać do porażki i ustrzec Was przed błędami. Przy przyklejaniu papierów skrapowych z "widoczkami" włączcie przestrzenne myślenie i nie pomylcie się gdzie jest góra a gdzie dól. Ja niestety po zrobieniu całego albumu zauważyłam, że mam widoczek w stylu australijskim - ziemia u góry a niebo na dole. Musiałam go zakleić matą na zdjęcia...
Album wymagał wiele pracy ale sprawił mi nie mniej radości niż każdy inny. Zdobyte umiejętności na pewno wykorzystam niebawem w kolejnym albumie (papiery już czekają w kolejce...). Cieszę się, że wzięłam udział w warsztatach i już wyglądam następnych. Warsztaty on line mają ta zaletę, że biorę w nich udział kiedy mam na nie czas i ochotę, a filmiki mogę odtwarzać do znudzenia, aż pojmę w całości jak daną rzecz robić.

5 komentarzy:

 1. Jestem pod wrażeniem! Piękny! Ileż to pracy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Agatko cudny jest. Miałam w rękach kilka albumów od Małgosi X i powiem Ci że zdjęcie nie oddają w pełni wszystkich tych trików, zakamarków i zapięć Cieszę się, ze znalazłaś dla siebie coś nowego do tworzenia co sprawia Ci ogromna radość.
  Swoją drogą chciałabym kiedyś zobaczyć taki album "wypełniony" , tak z ciekawości czy da się go w ogóle zamknąć po wklejeniu zdjęć. Brawo Ty kolejne cudo zrobiłaś.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Agatko przepiękny album wykonałaś :) Pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
 4. Widać, że udział w tych warsztatach sprawił Ci masę frajdy, a i przy okazji powstał bardzo ładny album :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
To wasza obecność tu daje mi motywację do działania.
Komentarze reklamowe oraz obraźliwe uznane są za spam i usuwane.