środa, 14 sierpnia 2019

III Ogólnopolska zbiórka okularów

Kochani! Jest akcja! Możesz pomóc? Nie wahaj się! Co trzeba zrobić? Poszukaj w domu nieużywane okulary i przynieś je do mnie albo do punktu odbioru (adresy w linku na końcu posta).


Fundacja "Okuliści dla Afryki" po raz trzecie już organizuje ogólnopolską akcję zbiórkę używanych okularów dla Afryki. Ja sama mam w domu kilka par, których już nie używam a mogłyby posłużyć innym. 

Oto krótka instrukcja ze strony www:

Zbiórka odbędzie się w terminie od 01.07.2019 do 30.09.2019 r.

Co zbieramy?

– przede wszystkim okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i dorosłych
– używane okulary korekcyjne dla dzieci i dorosłych o wartościach plusowych i minusowych, ale bez wartości cylindrycznych (korygujących astygmatyzm)

Jak przygotować okulary?

– Najpierw sprawdź czy okulary są w dobrym stanie, tzn. czy szkła nie są porysowane (zwłaszcza w centrum!), czy są kompletne i mają wszystkie elementy oprawy! W innym wypadku nie będą spełniały dobrze swojej funkcji.
– Wyczyść okulary wodą z płynem do mycia naczyń – w Afryce jest problem z wodą, nie ma jak wyczyścić ich na miejscu.
– Jeżeli znasz moce swoich okularów – opisz je. Jeśli nie znasz – odwiedź najbliższego optyka, on na pewno chętnie pomoże. Nasza sprawdzona metoda opisywania: mała karteczka, na której opisane są moce oka prawego (OP) i oka lewego (OL) – najlepiej w tej kolejności.

Każde opisane okulary należy zapakować do małego (najtańszego) woreczka foliowego

Bardzo prosimy, żeby nie zawiązywać woreczków – w trakcie pracy w terenie priorytetem są pacjenci, nie chcemy tracić czasu na odwiązywanie woreczków przy 100 osobach czekających w kolejce do badania. Nie chcemy ich też rozrywać. Te woreczki stanowią później substytut futerału na okulary – są cennym dodatkiem. Dlaczego nie pakujemy okularów w futerał? Jest ciężki i zajmuje dużo miejsca, podczas pakowania walizek na misje liczy się każdy gram i każdy milimetr!!!
– Tak przygotowane okulary, w zależności od ilości, zapakuj do koperty lub kartonowego pudełka. Pudełko można wyłożyć czymś miękkim, papierem lub folią bąbelkową, żeby zabezpieczyć okulary przed uszkodzeniem.

Przydatne linki:

2 komentarze:

  1. Świetna akcja! Pozdrawiam! ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Popieram jak najbardziej, oby więcej takich akcji. Ja na całe szczęście nie mam problemów ze wzrokiem, ale w mojej rodzinie te są bardzo popularne. Ciocia zdecydowała się nawet na laserową korekcje wzroku w https://blikpol.pl/stozek-rogowki-leczenie, pomagają tu przy różnych problemach ze wzrokiem.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
To wasza obecność tu daje mi motywację do działania.
Komentarze reklamowe oraz obraźliwe uznane są za spam i usuwane.