Strony

Strony

poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Boże Narodzenie w sierpniu

Szał kartkowy trwa u mnie na całego. Co i rusz pojawiają się nowe i zapełniają Szufladę. 
Tym razem przedstawiam Wam kolekcję 5 kartek na kwadratowych bazach (13,5x13,5 cm). Bazy dwuskrzydłowe, z przeszyciami w kolorze ecru, zakupione u Igiełki-MB.
 Przód kartki zdobi panel z kartki z motywem świątecznym.
Haft oprawiony został w ramki-scrapki również od Igiełki-MB.
 Napisy wydrukowałam sama korzystając z dostępnych na stronie Creativehobby plików.
 Oj będę miała ciężki wybór, które z nich wybrać i porozsyłać do rodziny, przyjaciół i znajomych w grudniu. Za duży wybór...

piątek, 24 sierpnia 2018

Świąteczne kartki z resztek mulin

Aż strach się przyznać, ale od 9 dni nie miałam igły w ręku i nie postawiłam żadnego krzyżyka. I zanosi się na to, że w tym temacie nic się nie zmieni. Końcówka wakacji jest u mnie bogata w wyjazdy, gości, imprezy rodzinne oraz ... choroby. Ale nic to. Czas posuchy krzyżykowej zawsze mija.
Wczoraj  na szczęście udało mi się znaleźć chwilkę na klejenie kartek z wyhaftowanych czas jakiś temu świątecznych motywów.
Wzory czerpałam (garściami) z internetu - Pinterest - a wszystkie kolory dobierałam "na oko", wykorzystując stare zapasy.
Dzięki temu udało mi się ogołocić kilka bobinek z nitek. Będzie miejsce na nowe muliny...
Hafciki oprawiłam na kwadratowych bazach (13,5x13,5 cm) koloru brąz kartonowy. Przód kartki zdobią panele z postu "Gorączka...świątecznych zakupów".
Tradycyjnie już haft przykryty został ramką od Igiełki-MB.
Napisy drukowałam sama korzystając z szablonów dostępnych na stronie Creativehobby.
Powstało 9 kartek, a w pudełku jeszcze cała masa haftów do klejenia. Chyba pora wrócić do większych projektów. Choćby do Pastelowych róż.
Choć po głowie kołaczą mi się pomysły na poduszki z panelami haftowanymi....
 

środa, 22 sierpnia 2018

Dodatki

Wczoraj przyszła do mnie maleńka koperta, ale sprawiła mi niezwykle dużo radości i przyjemności. A co było w środku? Trzy tasiemki bawełniane z napisami "hand made" w różnych stylach. Będę je wszywała do woreczków, poszewek, biscornu...

W kopercie był też pęk mulin w rożnych odcieniach zieleni, czerwieni i biały. Zakupiłam je z myślą o tematach bożonarodzeniowych, ale Bratówka podsunęła mi pomysł na maki. Chyba jej posłucham.
Niech mi tylko minie ta ogólna słabość, bo dziś czuję się fatalnie. Jakiś niezidentyfikowany wirus....

sobota, 18 sierpnia 2018

40 lat

Jak się jedzie daleko w Polskę na uroczystości rodzinne trudno jest zabrać ze sobą kwiaty, które wytrzymałyby trudy podróży. Zwłaszcza latem.
Nie było zatem rady jak zamienić bukiet róż na krzyżyki. Nie powiem, żeby nie sprawiło mi to przyjemności...
 Wzór wyszukałam w skarbnicy swej, czyli Pintereście. Do tego wianuszka jest jeszcze wzór serca. Chętnych odsyłam do moich PIN'ów.
 Wzór umieściłam na fartuszku zakupionym u Igiełka - MB. Muszę przyznać, że to nie pierwsze wino darowane w postaci prezentu z fartuszkiem i za każdym razem wielkie och! od obdarowanego. Monika-Twoje fartuszki wymiatają.


poniedziałek, 13 sierpnia 2018

Jaśki dla Kociary

W ostatni weekend miałam randkę z Łucznikiem. A że tym razem obyło się bez spięć. Może dlatego, że przyszłam z darem - nowe szpulki, nici, igły... Ech, faceci!
Z naszej współpracy powstało kilka poszewek na jaśki (40x40).
Do ozdoby poduszek wykorzystałam panele z kotami wyszytymi już jakiś czas temu z wzoru nr 2007 zakupionego u Igiełka-MB.
Długo się zastanawiałam co z tymi kotami począć, jak je wykończyć, oprawić? Część z nich została zagospodarowania w postaci torebek na książkę, reszta tworzy te oto poszewki.

Poszewki powędrowały do Szuflady i tam Was odsyłam do oglądania większej ilości zdjęć.


sobota, 11 sierpnia 2018

TUASAL 2018 - sierpień

Kolejny nów, kolejny słoiczek....
Nie, tak wielkiego tempa w wyszywaniu nie mam, ale przyznać się Wam muszę szczerze (choć pewno się powtarzam) - nie zdawałam sobie sprawy, że przy wyszywaniu "produkcja śmieci" jest tak ogromna.
Do słoiczka trafiają wyłącznie (no w 99%) końcówki nitek i co miesiąc muszę je upychać na dno. Cała reszta z robótek ręcznych, czyli skrawki materiału, kanwy, wstążek, ścinki papieru, banderolki z mulin itp trafia do kosza na śmieci (typ - suche, zmieszane).
Narodził mi się nawet pomysł co zrobić z zawartością słoiczka na koniec zabawy, ale o tym na razie sza. Niech się do stycznia krystalizuje.


środa, 8 sierpnia 2018

Ogrodnik - porównanie

Projekt "Ogrodnik 1990 - 2018. Porównanie" został zakończony i przyszła pora na porównanie, wyniki, analizy, wnioski. Zdjęcia są ustawione parami - pierwsze jest aktualne, drugie pochodzi z zamierzchłej historii...
Patrząc z daleka na oba "wykony" nie jest źle. Ogrodnicy prezentują się całkiem dobrze. Kolory podobne, a nawet identyczne (kapelusz, spodnie). Pierwszy wygrywa białą, drobną kanwą, drugi piękną dębową ramą.Szara kanwa na drugim obrazku to było jedyne dostępne wówczas dla mnie płótno do haftu.
Jak zaczniemy się wgłębiać w szczegóły - to dramat. "Archiwalny" Ogrodnik, wyszyty nieporadną dziecięcą ręką, pełen jest krzywych, nierównych, roztańczonych w różne strony krzyżyków. I znów biedaczek przegrywa z Młodym.
Wzór nie wymagał wielu konturów i płókrzyżyków, ale jak widać z porównania dawniej omijałam je szerokim łukiem, co oczywiście odbiło się negatywnie na jakości. Kwiaty w bukiecie są jakieś takie mało wyraźne i biedne. Co prawda dałam tu do porównania zdjęcie z bukietu Ogrodniczki, ale są one przecież identyczne. W pojedynku znów wygrywa "świeży" bukiet.
 I jeszcze na koniec, żeby dobić się doszczętnie pokazuję Wam zbliżeniem krzyżyków ze starego Ogrodnika....

Szczerze powiedziawszy zaczynając ten projekt porównawczy wiedziałam, że przez lata wyszywania moja technika uległa modyfikacji, ale nie sądziłam że aż tak. Zestawienie mojej pracy wykonanej teraz a blisko 30 lat temu wprawiło mnie w osłupienie.


poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Ogrodniczka

W ostatnich dniach udałam się sentymentalną podróż w krainę haftu i ponownie - po baaardzo wielu latach - wyszyłam Ogrodniczkę.
Jako że wzór jest bardzo ubogi w ilość kolorów (11, a właściwie 10) dobrałam je "na oko" wykorzystując zapasy z magicznego pudełka z resztkami. To był dobry ruch, bo przybyło mi 5 pustych bobinek.
Stare wzory nie mają zbyt dużo w sobie konturowania - tu zaplanowano jedynie zrobienie pojedynczych włosów pod kapelusikiem i łodyżek w kwiatach.
Sama od siebie dodałam kontur na sukience, aby biel sukni odciąć od bieli kanwy. Myślę, że to był dobry ruch.
W wzorze jest dużo pikselozy (częste zmiany kolorów, pojedyncze krzyżyki), ale całość wyszywa się bardzo łatwo i sympatycznie.




piątek, 3 sierpnia 2018

Gorączka .... świątecznych zakupów

Na dworze gorąco (jak to latem być powinno, ale chce się już deszczu i ochłody...), a mnie ogarnęła gorączka zakupów. Wyszperałam w net dwa fantastyczne sklepy (Czarny Gąsior i Artbrawurka) z masą cudeniek do robienia i ozdabiania kartek. Oczywistością było, że nabyłam w nich spore zapasy papierów, kopert, baz do kartek, ramek... Zobaczcie sami...
Teraz nie pozostaje mi nic innego jak odkurzyć wzory na elementy o tematyce  Bożonarodzeniowej i zabrać się do robienia kartek świątecznych. Może dzięki temu będzie mi choć trochę chłodniej...





środa, 1 sierpnia 2018

Powstanie Warszawskie


Elegia o ... [chłopcu polskim]
Oddzielili cię, syneczku, od snów, co jak motyl drżą, 
haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią, 
malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg, 
wyszywali wisielcami drzew płynące morze. 
Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć, 
gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami. 
Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg, 
przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg. 
I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc, 
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło. 
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką. 
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło? 
/20. III. 1944/  K. K. B.
Szykując wpis o Powstaniu Warszawskim szukałam w necie wzorów na tę okoliczność, niestety bez sukcesy.
Ale nic to - przy pomocy darmowego programu na stronce pic2pat przerobiłam symbol Polski Walczącej i oto co mi wyszło:


Program umożliwia wygenerowanie wzór haftu krzyżykowego od kilku centymetrów do ponad metra. Wystarczy wybrać preferencje odnośnie tkanin, żądanej wielkości i marki nici z której chcemy korzystać. Po naciśnięciu przycisku Dalej, Pic 2 Pat pokaże liczbę ściegów. Możemy wówczas wybrać wzór, który najlepiej pasuje do Naszych potrzeb.